10/02/2014

Jean Michel Jarre zagra w Ergo Arenie10.11.2010

W czwartek jedna z największych gwiazd muzyki elektronicznej wystąpi ponownie w Trójmieście. Multimedialne show Jean Michela Jarre’a ma być jednym z czterech koncertów, jakie w listopadzie zaplanował w Polsce. Będzie też poparciem Gdańska w jego staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Francuski kompozytor, Jean Michel Jarre przyjechał do Gdańska by wziąć udział w Paradzie Niepodległości i zagrać koncert w hali Ergo Arena (fot. PAP/Roman Jocher)
Gdański koncert Jarre'a, który odbędzie się 11 listopada, będzie pierwszym z czterech występów artysty w Polsce. Później ma jeszcze wystąpić w Płocku, Wrocławiu i Rzeszowie.

W czasie koncertu pojawią się zarówno utwory znane już świetnie jego fanom, jak i nowe kompozycje. Dzięki temu, iż koncert odbywać się będzie w hali, w trakcie występu możliwe będzie użycie o wiele większej liczby instrumentów niż w czasie koncertów pod gołym niebem.

 – W sumie zagra około 70 instrumentów – mówi artysta dodając, że cały występ odbywać się będzie na żywo, bez użycia playbacku.

Jarre podkreślił, że czuje on szczególny związek z Polską. Gdy zaczynałem prace jako muzyk, dostawałem z Polski listy pełne wsparcia. To była ogromna zachęta do dalszej pracywspomina i deklaruje wsparcie dla starań Gdańska o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury (ESK) 2016.

To dzięki wydarzeniom, które rozegrały się w Stoczni Gdańskiej, rozpoczął się proces demokratycznych przemian w Europie Środkowo-Wschodniej, który zmienił oblicze całej wspólnoty europejskiej. To tutaj ludzie zaangażowani w ruch Solidarności pokazali światu, że wspólne, odważne działanie może doprowadzić do zmian, które wydawały się niemożliweprzekonuje.

Czuję się zaszczycony, że mogę pełnić rolę ambasadora Gdańska w staraniach o uzyskanie tego tytułu dodaje muzyk po podpisaniu dokumentu dodając, że w ciągu najbliższych miesięcy, jakie pozostały do ostatecznego wyboru miast starających się o tytuł ESK 2016, będzie wspierała starania Gdańska tak, jak tylko będzie to z jego strony możliwe.

Pierwszy trójmiejski koncert Jarre'a, w sierpniu 2005 r., można bez przesady określić mianem historycznego. Występ francuskiego mistrza był pierwszym z upamiętniających rocznicę Sierpnia '80 wielkich widowisk z cyklu Przestrzeń Wolności. Był w Gdańsku przyjęty po królewsku, a jego koncert zgromadził wielotysięczną publiczność na terenach postoczniowych. Zaprezentował wówczas przekrój swojej twórczości datującej się od połowy lat 70. i przełomowego albumu „Oxygene", w inscenizacji widowiska odnosząc się bezpośrednio do najnowszej historii Polski i roli odegranej w niej przez NSZZ Solidarność.

Znany głównie jako kompozytor muzyki elektronicznej Jean Michel Andre Jarre urodził się 24 sierpnia 1948 roku w Lyonie we Francji. Jest on uważany za pioniera muzyki elektronicznej. Jean Michel Jarre pobił rekord Guinnessa pod względem liczby zgromadzonych na jednym koncercie fanów – w 1997 roku na moskiewski występ Jarre'a przybyło 3,5 mln osób.


         

Source: tvp.info

No comments:

Post a Comment