15/02/2014

Jean Michel Jarre popiera Gdańsk

11 listopada 2010

Jean Michel Jarre zadeklarował wsparcie dla starań Gdańska o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury (ESK) 2016. Muzyk przyleciał w środę (10 listopada) do Gdańska, gdzie w czwartek zagra koncert.

Jean Michel Jarre: "Gdy zaczynałem, dostawałem z Polski listy pełne wsparcia" fot. Miguel Villagran /Getty Images/Flash Press Media
W czasie konferencji prasowej, która miała miejsce w gdańskim Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy, muzyk podpisał specjalną deklarację poparcia Gdańska w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

"To dzięki wydarzeniom, które rozegrały się w Stoczni Gdańskiej, rozpoczął się proces demokratycznych przemian w Europie Środkowo-Wschodniej, który zmienił oblicze całej wspólnoty europejskiej. To tutaj ludzie zaangażowani w ruch Solidarności pokazali światu, że wspólne, odważne działanie może doprowadzić do zmian, które wydawały się niemożliwe" - napisano m.in. w podpisanej przez Jeana Michela Jarre'a deklaracji.

"Czuję się zaszczycony, że mogę pełnić rolę ambasadora Gdańska w staraniach o uzyskanie tego tytułu" - powiedział muzyk po podpisaniu dokumentu dodając, że w ciągu najbliższych miesięcy, jakie pozostały do ostatecznego wyboru miast starających się o tytuł ESK 2016, będzie wspierała starania Gdańska tak, jak tylko będzie to z jego strony możliwe.

W czwartek wieczorem Jarre zagra koncert w położonej na granicy Gdańska i Sopotu hali Ergo Arena. Tego dnia przed południem muzyk weźmie też udział w gdańskiej Paradzie Niepodległości organizowanej tradycyjnie 11 listopada w historycznym centrum Gdańska.

"Cieszę się, że w ten sposób mogę wnieść swój wkład w obchody tego bardzo ważnego dla Polaków święta. To dla mnie przywilej" - powiedział Jarre.

       

Gdański koncert Jarre'a będzie pierwszym z czterech występów, jakie w listopadzie zaplanował artysta w Polsce. Po Gdańsku Jarre ma wystąpić w Płocku (ze względu na uchybienia, jakie wykryto w tamtejszej nowo wybudowanej hali, decyzja o tym, czy koncert ostatecznie dojdzie do skutku, ma dopiero zapaść), Wrocławiu oraz Rzeszowie.

Jak powiedział Jarre na środowej konferencji, w czasie gdańskiego koncertu zagra zarówno utwory znane już świetnie jego fanom, jak i nowe kompozycje.

Muzyk podkreślił, że - dzięki temu, iż koncert odbywać się będzie w hali, w trakcie występu możliwe będzie użycie o wiele większej liczby instrumentów niż w czasie koncertów pod gołym niebem. "W sumie zagra około 70 instrumentów" - powiedział Jarre dodając, że cały występ odbywać się będzie na żywo, bez użycia playbacku.

Jarre podkreślił, że czuje on szczególny związek z Polską.

"Gdy zaczynałem prace jako muzyk, dostawałem z Polski listy pełne wsparcia. To była ogromna zachęta do dalszej pracy" - powiedział artysta.

Znany głównie jako kompozytor muzyki elektronicznej Jean Michel Andre Jarre urodził się 24 sierpnia 1948 roku w Lyonie we Francji. Jest on uważany za pioniera muzyki elektronicznej. Jean Michel Jarre pobił rekord Guinessa pod względem liczby zgromadzonych na jednym koncercie fanów - w 1997 roku na moskiewski występ Jarre'a przybyło 3,5 mln osób.

W Gdańsku Jean Michel Jarre wystąpił już w sierpniu 2005 roku, na koncercie zorganizowanym na terenie Stoczni Gdańskiej w ramach obchodów 25 rocznicy strajków sierpniowych i powstania "Solidarności". Koncert ten zgromadził ponad 100 tysięcy widzów.

No comments:

Post a Comment