09/02/2013

Cannes połączy świat muzyki - 2013

25-01-2013
autor: Marek Dusza
źródło: Rzeczpospolita

Lang Lang i Jean Michel Jarre będą gośćmi targów muzycznych MIDEM, które rozpoczynają się jutro w Cannes


To największe w świecie spotkanie profesjonalistów z branży muzycznej rozpocznie się w sobotę i potrwa do wtorku. W programie konferencje, sesje, nagrody i koncerty. Targi od lat powiązane są z ceremonią wręczenia nagród muzycznych francuskiego radia NRJ. Przyjeżdżają na nią gwiazdy i celebryci, a ich lista jest trzymana w tajemnicy do ostatniej chwili. To powoduje, że w alei przy Pałacu Festiwalowym w Cannes w sobotni wieczór stoi tłum fanów, a wzdłuż czerwonego dywanu na schodach pałacu stoi tłum fotoreporterów.

Same targi przebiegają w spokojniejszej atmosferze. Spotkaniom profesjonalistów towarzyszą liczne konferencje, spotkania, prezentacje i projekcje. Na jednej z nich omawiającej ogromny rynek muzyczny w Azji wystąpi Jean Michel Jarre. Natomiast chiński pianista Lang Lang wyjaśni, jak połączył swój talent z możliwościami współczesnej technologii cyfrowej.

Atrakcją będą wieczorne koncerty. Grupa Archive wykona muzykę z najnowszego albumu „With Us Until You're Dead", a come back zapowiedziała brytyjska formacja Madness. Piosenki ze swojej pierwszej płyty „Places" zaśpiewa Lou Doillon, córka aktorki i wokalistki Jane Birkin i reżysera Jacquesa Doillona. W programie MIDEM Classical Embassy wystąpi polski skrzypek Bartosz Woroch.

Szczyt zainteresowania tą imprezą w środowisku muzycznym nastąpił w latach 90. Tu podpisywano wielkie kontrakty, ogłaszano światowe trasy koncertowe. Tu wielcy artyści opowiadali o swoich nowych płytach. Premiery zapowiadali m.in. Celine Dion, która przy okazji została udekorowana orderem Chevalier des Arts et Lettres, Mariah Carey, Tom Jones. Na MIDEM prezentowano młodych, debiutujących wykonawców, z których wielu zrobiło światową karierę jak Tori Amos, Amy Winehouse, wspomniana Celine Dion czy Josh Groban, który przyleciał razem z Davidem Fosterem.

Od początku targów, kiedy zaszczyciła je Nina Simone, organizatorzy prezentowali wybitnych artystów. Śpiewali tu m.in.: Shirley Bassey (1970), Cat Stevens (1971), Ike i Tina Turner (1971), Stevie Wonder (1974), Elton John i Kiki Dee (1975), Aretha Franklin (1983, ponownie Tina Turner (1984), grupa Simply Red (1986), James Brown (1987), Al Jarreau (1987), Kim Wilde (1994) i Diana Ross (1994). Grali Stan Getz (1980), a w duecie wystąpili Yehudi Menuhin i Stephane Grapelli (1991).

Słynny śpiewak operowy Placido Domingo, który przed laty otrzymał nagrodę MIDEM Classical Award za całokształt osiągnięć, przyznał się wówczas, że otrzymał najważniejszy czek w życiu na sumę 30 tys. marek niemieckich. Było to odszkodowanie w procesie o piractwo jego nagrań w Niemczech.

Na 34. targach MIDEM nagrodę MIDEM Classical Award otrzymał Krzysztof Penderecki. Poprowadził też wykonanie francuskojęzycznej wersji swojej kompozycji „Siedem bram Jerozolimy". W Cannes ogłaszane były najważniejsze nagrody muzyczne Polar Music Prize. Uczestnicy targów mieli szczęście pierwsi pogratulować nagrody Mścisławowi Rostropowiczowi, który był obecny podczas uroczystego ogłoszenia laureatów.

Na specjalnych koncertach w Cannes swoje osiągnięcia prezentowały kraje m.in.: Brazylia, Dania, Szwecja, Jamajka. W 2004 r. miał miejsce na „Polski Dzień na MIDEM" z koncertem galowym muzyki Wojciecha Kilara i udziałem samego kompozytora. W sali hotelu Carlton wystąpiła także Anna Maria Jopek.
W 2011 r. targi przeżyły kryzys zainteresowania. Liczba uczestników spadła o ok. 20 procent. Ubytek wydawców płyt zrekompensował nieco udział producentów rynku nagrań cyfrowych. W 2012 r. liczba uczestników ponownie wzrosła do siedmiu tysięcy.
To daleko do szczytu popularności, kiedy Cannes tętniło muzycznym życiem, a zarejestrowanych było ponad dziesięć tysięcy uczestników.

      


Source: rp.pl

No comments:

Post a Comment