05/03/2014

Jean Michel Jarre nowym przewodniczącym CISAC (2013)W trakcie corocznych obrad, które w tym roku odbyły się w czerwcu w stolicy Stanów Zjednoczonych, Waszyngtonie, CISAC (Międzynarodowa Konfederacja Stowarzyszeń Autorów i Kompozytorów), zrzeszający 232 stowarzyszenia autorskie ze 121 krajów wybrał nowego przewodniczącego. Został nim pionier muzyki elektronicznej, francuski kompozytor Jean-Michel Jarre. Zastąpi on zmarłego w maju 2012 roku innego wybitnego kompozytora i wykonawcę, Robina Gibba.


Każdy z nas pamięta słynną płytę Jean-Michel Jarre a „Oxygene”z 1976 roku, która wprowadziła muzykę elektroniczną na czołowe miejsca list przebojów. Za szczególne osiągnięcia na polu muzyki prezydent Francji Nicolas Sarkozy odznaczył Jarre’a Narodowym Orderem Legii Honorowej (L Ordre national de la Legion d honneur).

Tak znana i charyzmatyczna w świecie kultury postać powinna otworzyć przed CISAC drzwi gabinetów polityków, którzy w coraz większym stopniu decydują o przyszłości rynku muzycznego, najczęściej nie uwzględniając stanowiska najbardziej zainteresowanych, czyli twórców.

„Prawa twórców są w obecnych czasach przedmiotem szeregu dyskusji na całym świecie i jest naszym obowiązkiem zapewnienie, aby twórcy mieli kontrolę nad wykorzystaniem ich dzieł i prawo do wynagrodzenia za ich twórczą pracę” stwierdził nowy przewodniczący CISAC, obejmując swoją funkcję.

Życzymy Panu Jarre’owi w kierowaniu CISAC takich sukcesów, jakie do tej pory były Jego udziałem na niwie muzycznej!

Old Post: super-session-creators-voice-in-my

No comments:

Post a Comment