07/12/2013

Jean Michel Jarre tchnął w świat muzyki ożywczy powiew (Vinylowe delicje)

05.12.2013


Zbigniew Burda (Fot. Michał Niedbał / Agencja Gazeta)

Ten kompozytor i instrumentalista bedzie bohaterem grudniowych " Vinylowych Delicji " organizowanych przez Zbigniewa Burde . W czwartek 12 Grudnia o godz . 18 w Ośrodku Promocji Kultury " Gaude Mater " ( ul. Dąbrowskiego 1 ) Album zostanie przedstawiony Jégo Pierwszego " Oxygene " . Wstęp Wolny .


Płyta została wydana z 1976 r. we Francji przez firmę fonograficzną Dreyfus. Nagrania Jarre'a, firmowane przez tę wytwórnię, są dopracowane w każdym szczególe. Podczas spotkania wraz z prezentacją płyty winylowej, odtworzone zostaną fragmenty z krążków CD wydanych w 1977 r. "Oxygene" ukazało się także w 2007 r., na 30. rocznicę powstania albumu. Ta ostatnia płyta, remasterowana w amerykańskim studiu firmy Capitol, też pojawi się na grudniowym spotkaniu. Będzie więc możliwość porównania jakości dźwięku i brzmienia z płyty winylowej oraz z nośnika CD.

Jean Michel Jarre jest pionierem jednego z najprężniej rozwijającego się dziś gatunku muzyki elektronicznej. Jego debiut zaskoczył świat nie tylko awangardowymi brzmieniami, ale również sugestywną okładką z obrazem czaszki wyłaniającej się spod wierzchniej warstwy planety Ziemi, tak niszczonej przez zachłanność człowieka.

- Uważny słuchacz zostanie nie tylko zachwycony znakomitą stereofonią i jej efektami, ale usłyszy również krzyk ptaków, uderzenia fal o brzeg morza, wiejący wiatr, nawet odgłosy Kosmosu. Wszystkie te dźwięki Jarre wygenerował na swoich syntezatorach - mówi Burda. - Płyta "Oxygene" tchnęła w świat muzyki ożywczy powiew. Materiał porwał tłumy słuchaczy, a dziś uważany jest za kamień milowy w historii muzyki współczesnej.

Obok pierwszej płyty Jarre'a podczas spotkania zostaną zaprezentowane też inne jego kompozycje z płyt wydanych już w latach następnych. Zostaną odtworzone fragmenty z albumów "Oxygene-New Master Recordind" (2007 r.), "Houston-Lyon en Contert" (1986 r.), "Randez-Vous" (1986 r.), "Zoolook" 1984 r, "Conterrts in China" (1981 r.) oraz "Equinoxe" (1978 r.).

- Tych nagrań będziemy słuchać oczywiście ze znakomitego gramofonu firmy Dr. Feickert Analogue oraz z lampowego przedwzmacniacza lampowego firmy Pro-Ject - dodaje organizator. - Sprzęt zostanie zaprezentowany przez Joannę i Grzegorza Wójtowiczów. Grzegorz Wójtowicz zdradzi nam tajniki techniczne gramofonu, jak również przedwzmacniacza. Oboje od lat z pasją prowadzą swoją firmę, która ma w ofercie ponad 2000 płyt winylowych różnych wykonawców i są w tej dziedzinie autorytetami.


No comments:

Post a Comment