01/11/2015

Jean-Michel Jarre: muzyka elektroniczna staje się muzyką klasyczną XXI wieku

http://www.orkiestra-wilanow.pl/files/radio_pr_1_jpg.jpg 

27.10.2015 


                http://40.media.tumblr.com/3807d92c4f61b5ae6ab8da0396e07a27/tumblr_nus7dbz24B1tcxp2vo1_500.jpg 


Uważa się, że Jean-Michael Jarre stworzył muzykę elektroniczną "dla wszystkich"

- Muzyka elektroniczna nie ma nic wspólnego z jazzem, rockiem, bluesem i Ameryką Północną. Pochodzi z Europy i jest spadkobierczynią muzyki klasycznej - mówił w Jedynce Jean-Michel Jarre.  

Gigant muzyki elektronicznej gościł ostatnio w Polsce promując swoją najnowsza płytę "Electronica Part 1: The Time Machine". Tłumaczył, że jego krążek nie służy jedynie powrotom do przeszłości. Dzięki nowemu materiałowi można wybiec w przyszłość. - Muzyka elektroniczna jest pojazdem, statkiem kosmicznym którym może podróżować nasza wyobraźnia - powiedział Jean-Michel Jarre.
Francuski artysta wiąże to z rewolucją technologiczną do której prawie każdy ma dziś dostęp. - Elektronika jest wszędzie. Można zatem zadać sobie pytanie, czy współczesny artysta, który sięga po charakterystyczne dla naszych czasów środki będzie zawsze w swojej twórczości zorientowany na przyszłość. Nie sądzę. Jestem przekonany, że zarówno Fryderyk Chopin i chińscy muzycy sprzed 5 tysięcy lat pragnęli tego samego, czego będą chcieć artyści za 30 lat. Wyrazić ludzką samotność, miłość, stosunek do śmierci. Te pojęcia są ponadczasowe - tłumaczył gość Jedynki.
W nagraniu audycji Jean-Michel Jarre przestrzegał też przed niebezpieczeństwami, jakie niesie ze sobą współczesna technika. Mówił również o swoich związkach z Polską.

***
Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka
Prowadzi: Anna Will
Gość: Jean-Michel Jarre
Godzina emisji: 14.17
Data emisji: 27.10.2015

Jean-Michelle Jarre w wyjątkowej opowieści o muzyce elektronicznej (Muzyczna Jedynka)  

Posłuchaj  

https://www.polskieradio.pl/7/160/Artykul/1537035,JeanMichel-Jarre-muzyka-elektroniczna-staje-sie-muzyka-klasyczna-XXI-wieku 


Source: polskieradio.pl

No comments:

Post a Comment